somija smallTrešajā janvāra nedēļā es, Līva Lilija Graņica, devos uz Somijas ziemeļiem, pilsētu Oulu, lai veiktu sava zinātniski pētnieciskā darba praktisko daļu. Darba tēma ir “Neformālās izglītības metožu lietojums svešvalodu apguvē Latvijā (Gulbenē) un Somijā (Oulu)”, tādēļ Somija bija lielisks galamērķis, jo šīs valsts izglītības sistēma tiek atzīta par vienu no pasaulē labākajām. Man bija iespēja doties uz mācību stundām kopā ar somu jauniešiem un vērot viņu ikdienu un mācīšanos. No 14. līdz 19. janvārim dzīvoju ģimenē, kas mani ļoti jauki uzņēma un atbalstīja.

Nedēļas laikā bija 3 ļoti dažādās skolās! Ģimenes mamma Lea ir skolotāja Oulun Lyseon lukio (Oulu licejā), kas ir vecākā skola pilsētā. Tajā mācās vairāk nekā 700 skolēnu (10.-12.klase). Jaunieši ir motivēti mācīties un iegūt jaunas zināšanas, jo paši izvēlas priekšmetus, kuru viņi vēlas apmeklēt. Mani pārsteidza tas, ka jaunieši skolā viens otru nepazīst, pretēji mūsu draudzībai klasesbiedru starpā. Viņiem nav tādu klašu, kas man šķita interesanti. Mana somu māsa, savukārt, mācās jaunākajā skolā Oulu, kurā pārsvarā mācās jaunieši, kas nodarbojas ar sportu. Man bija iespēja arī apmeklēt skolu kopā ar viņu un redzēt atšķirības starp šīm skolām. Oulu pilsēta nemitīgi attīstās un “aug”. Tiek atvērtas jaunas skolas, universitātes, uzņēmumi, veikali, sporta zāles un vēl. Kā arī cilvēki no laukiem pārceļas un dzīvi šajā pilsētā. Vienā no saulainākajām dienā nedēļā kopā ar Lea devos un Turnavu, kas ir maza pilsētiņa 40 minūšu braucienā no Oulu, jo 2018. gadā Oulun Lyseon lukio tur atvēra jaunu skolu. Pašlaik tur mācās tikai 30 10. klases skolēni. Skolotāji māca gan klātienē, gan tālmācībā (stundas notiek caur internetu). Katram skolēnam ir īpašs čips, ar kura palīdzību viņi var atslēgt skolu. Mācību grāmatas ir tikai digitālā versijā. Šī ir vienīgā tāda tipa skola Somijā. Atmosfēra tur ir mājīga, jo skolēni staigā zeķēs, viens otru pazīst un atbalsta.

  • foto001
  • foto002
  • foto003
  • foto004
  • foto005
  • foto006
  • foto007
  • foto008

Mana somu ģimene katru mīļu brīdi man stāstīja un rādīja somu dzīvesveidu un mieru. Kaut arī aukstums kniebj kājās un vaigos, viņu smaids un labestība sasilda. Somi esot viena no laimīgākajām tautām pasaulē, un tagad es tam ticu.

Paldies skolotājai Aleksandrai Birkovai par šo iespēju un atbalstu.