robo smallGNVĢ robotikas pulciņam “Dinamika” pavasaris aizritēja organizējot dažādas radošās darbnīcas mehānikas jomā un piedaloties Lego sumo robotikas sacensībās.

Lego sumo robotu sacensībās robotu ringā sacenšas vienlaicīgi divi roboti, galvenais uzdevums ir izspiest jeb izstumt pretinieka robotu ārpus ringa. Robotu konstrukcijā jāievēro vairāki nosacījumi – maksimālie platuma un garuma gabarītizmēri (200 x 200), augstums nav ierobežots. Vēl ir jāievēro noteikts svara limits – 1kg, robotu sagatavošanā sacensībām piedalījās visi “Dinamikas” pulciņa dalībnieki.

Ar četriem šādi sagatavotiem robotiem un vienu līnijsekošanas robotu “Dinamikas” dalībnieki Hermanis Petručeņa, Deivs Kalniņš, Aigars Lietiņš, Agate Katane, Patriks Freivalds un Diāna Līve 24.marta rītā kopā ar skolotāju Dzintaru Ziediņu devās uz Rēzeknes novada Strūžāniem, lai piedalītos robotikas sacensībās. Sacensību gaitā guvām jaunas atziņas, pieredzi un smēlāmies jaunas idejas nākotnes modeļu konstruēšanai. Lego sumo robotu kategorijā piedalījās 26 roboti, “Dinamikas” robotiem veicās ļoti labi – trīs no mūsu robotiem iekļuva lielajā finālā starp astoņiem labākajiem un Hermanis Petručeņa lielajā finālā izcīnīja pirmo vietu!!! Līnijsekošanā robotiem bija jāveic trīs dažādas sarežģītības trases, un vienā no trasēm Patriks Freivalds izcīnīja trešo vietu! Iespaidojoties no sasniegumiem, “Dinamika” nolēma startēt Latvijas robotikas čempionātā.

dinamika1

Aprīļa mēneša sākumā “Dinamikas” dalībnieki sagatavoja radošo darbnīcu 6. klašu skolēniem, kuri ciemojās Gulbenes novada valsts ģimnāzijā. Skolēniem pēc pašu saprašanas bija jābūvē modelis no lego detaļām un jāveic testa braucieni, kā viens no nosacījumiem bija modeļa garums (maks. 200mm) un svars 58 – 60 grami.

dinamika2

Ātrumu trasē fiksēja divi sensori, excel programma izrēķināja sasniegto ātrumu km/h. Skolēniem ar konstruēšanu veicās dažādi, bija iespējams veikt vairākus izmēģinājumus, skatīties citu modeļu dizainu un analizēt neveiksmju cēloņus. Līdzīga darbnīca tika sagatavota muzeju nakts pasākumam GNVĢ telpās, kur konstruēšanā un testa braucienos piedalījās gan lieli, gan mazi, gan ģimeņu komandas. Šajā darbnīcā izmantotajam modelim tika paredzēta zobratu sistēma ātruma attīstīšanai. Piebildīšu, ka modeli izdomāja un konstruēšanas instrukciju veidoja paši “Dinamikas” dalībnieki. Šajā konstrukcijā bija jāņem vērā dažādas fizikas un mehānikas zināšanas: zobratu pārnesums, gumijas elastība, berze un citi faktori. Tabulā aplūkojami labāko TOP 10 modeļu rezultāti.

dinamika3

22. aprīlī Maltā notika Latvijas robotikas čempionāts, šāda mēroga sacensībās Dinamikas komanda piedalījās pirmo reizi. Komandas sastāvs: Deivs Kalniņš, Hermanis Petručeņa, Aigars Lietiņš, Haralds Bikše, Agate Katane, Patriks Freivalds, Diāna Līve. Pieci “Dinamikas” roboti startēja Lego sumo robotu kategorijā. Vispirmas nācās iziet tehnisko komisiju, mūsu modeļi bija gatavoti ar lielu precizitāti maksimālā svara ziņā (1kg.) un iespējami tuvu maksimālajam gabarītizmēram (200 x 200). Dažiem modeļiem bija nepieciešama atkārtota pārbaude, jo tiesneši visu centās ievērot ļoti pedantiski. Pēc tehniskajām pārbaudēm dalībnieki tika sadalīti astoņās apakšgrupās. Kopā Lego sumo kategorijā startēja 82 roboti, tostarp arī viesi no Lietuvas. Cīņas apakšgrupās bija spraigas, un cīņas iznākums nebija prognozējams. No apakšgrupas fināliem tālākai cīņai kvalificējās divi roboti, tātad kopā 16 labākie Lego sumo roboti Latvijā. Arī vien no “Dinamikas” robotiem, kuru vadīja Deivs Kalniņš, iekļuva labāko 16 skaitā! Trīs no mūsu robotiem palika vienas uzvaras attālumā no lielā fināla ierindojoties 3. un 4. vietā apakšgrupās. Deivs Kalniņš, cīnoties ar robotu Trakais Igors, aizcīnījās līdz 7. vietai Latvijas čempionātā, tikai pieredzes trūkums neļāva pacīnīties par medaļām. Sezonas noslēgums ir izdevies, un jākaļ plāni nākotnei.

Noslēgumā vēlos pateikt lielu paldies visiem “Dinamikas” pulciņa dalībniekiem par entuziasmu komandas darbā, kā arī par aktivitātēm radošo darbnīcu organizēšanā un vadīšanā. Paldies GNVĢ vadībai un Gulbenes novadam par finansējumu materiālās bāzes pilnveidošanai un atbalstu transporta jautājumos.

Pārskats par pulciņa “Dinamika” 2017./2018.māc. gada darbu

• 04.12.2018. Lielās egles iedegšana. GNVĢ robotikas atrakciju parks.
• 24.01.2018. Robotikas atrakciju parks Stāķu pamatskolā.
• 02.02.2018. Robotikas atrakciju parks Gulbenes 2. v-sk.
• 09.02. – 10.02.2018. FLL Latvija robotikas sacensības Valkā. 28 komandu konkurencē: 2. vieta kategorijā “FLL pamatvērtības”
• 24.03.2018. Robotikas sacensības Strūžānos. 26 dalībnieku konkurencē 1. vieta Lego sumo robotu kategorijā. 9 dalībnieku konkurencē 3. vieta robotu līnijsekošanas kategorijā.
• 22.04.2018. Latvijas robotikas čempionāts Maltā. 82 dalībnieku konkurencē 7. vieta Lego sumo robotu kategorijā.
• 19.05.2018. Radošās darbnīcas Muzeju nakts ietvaros GNVĢ.