raivita small24. februārī mūsu ģimnāzijas 9.a klases skolniece Raivita Timofejeva kļuva par Latvijas mēroga čempioni meitenēm netradicionālā sporta veidā - brīvajā cīņā. Šajā dienā apritēja tieši gads, kopš Raivita aizsāka treniņus šai sporta veidā biedrībā “Gulbene wrestling” trenera Ata Jencīša vadībā. Tikai gads – un jau tādi panākumi. Tā vien šķiet, ka talants šai jomā jau ilgi iepriekš klusām gaidījis, lai vienā mirklī (jo gads sporta dzīvē tāds ieskrējiens vien ir) uzplauktu un apliecinātu sevi. Sarunā ar Raivitu gribējās noskaidrot, kāds bijis šis ceļš pretī tik ievērojamiem panākumiem.

Ar sportu Raivita draugos jau sen, nekas nav licies par grūtu - ne fiziskā slodze sporta stundās, ne papildus nodarbības sporta spēlēs. Arī par iespējām trenēties meitenēm neraksturīgajā brīvajā cīņā zinājusi jau krietni sen, bet pirms gada pati pēc savas iniciatīvas, neviena nemudināta, devusies uz iepriekš minēto biedrību, lai pieteiktos nodarbībām trenera Ata Jencīša vadībā.

Par savu izvēli stāsta meitene pati: “Sportiskā gara uzturēšana – tas ir ikdienas darbs. Pirmdienā, otrdienā un ceturtdienās nodarbības vairāku stundu garumā trenera vadībā, bet trešdienās un piektdienās nodarbības kikboksā. Sestdienās, svētdienās, ja nav kādu sacensību, parasti eju noskriet kādu krosu. Nav ļoti viegli apvienot mācības un treniņus, jo sevi manīt liek laika trūkums, taču, ja vēlas, tad var visu paspēt. Lai gan trenēties nākas visbiežāk kopā ar zēniem, neuzskatu, ka brīvā cīņa ir tikai puišu sports. Treniņos lielu atbalstu saņemu no trenera un cīņu biedriem. Lai nodarbotos ar šādu sporta veidu ir nepieciešama liela pacietība un gribasspēks, jo ne vienmēr viss izdodas ar pirmo reizi. Protams, neiztikt bez traumām, jo šajā sportā tās gadās bieži, taču, lai būtu rezultāti, ir jāiegulda smags darbs un nedrīkst sevi žēlot.”

Pirmās ugunskristības notika jau pēc pāris mēnešiem 2017. gada atklāto meistarsacīkšu  laikā 21. aprīlī Daugavpilī. Fiziskā spēka netrūka, vien pieredzes bija pamaz, tādēļ rezultātā savā svara kategorijā tika iegūta 2. vieta un neviltots prieks par pirmajiem panākumiem.

Vasaras vidū (6. un 7. jūlijā) Cēsīs notika Latvijas Jaunatnes olimpiādes ietvaros rīkotās brīvās cīņas sacensības. Te mazpazīstamās cīkstones panākumi pārsteidza visus trenerus, jo zaudēja viņa tikai pieredzējušām sportistēm. 3. vieta tika izcīnīta godam. Kā apgalvo treneris, “Raivita pati aktīvi meklēja iespējas uzbrukumiem un cīnījās par katru punktu”.

28. oktobrī nākamās nozīmīgās sacensības atkal Cēsīs, tikai šoreiz tās rīkoja Igaunijas cīņas federācija. Pirmo reizi Raivita apbalvošanas ceremonijā kāpa uz visaugstākā pjedestāla, jo bija ieguvusi pirmo vietu, pārspējot pieredzējušo un spēcīgo pretinieci no Rīgas. Trenera vārdiem, “viņai izdevās, satverot pretinieci ap vidukli, pārmest sev pāri un noturēt uz lāpstiņām”.

Pēc nepilniem diviem mēnešiem, 18. novembrī, Raivita startēja Daugavpilī 6, starptautiskajā turnīrā “Daugavpils kauss 2017” sieviešu brīvajā cīņā, kas bija veltīta Latvijas valsts proklamēšanas 99. gadadienai. 140 cīkstoņu konkurencē no visām trim Baltijas valstīm un Baltkrievijas Raivitas gūtās uzvaras rezultātā ļāva viņai ierindoties 3. vietā.

27. janvārī, biedrības “Gulbene wrestling” jaunie cīkstoņi piedalījās Ķekavas novada sporta skolas rīkotajās atklātajās sacensībās brīvajā cīņā jauniešiem, kur kopā piedalījās 340 jaunie  2000.-2009.g dzimušie cīkstoņi. Konkurence bija nopietna, tomēr Raivitai veicās vislabāk, un viņa atkal kāpa uz goda pjedestāla paša augstākā pakāpiena, jo bija izcīnījusi pirmo vietu.

Šī brīža pēdējās sacensības pirms krietnas nedēļas (24. februārī) notika Daugavpilī. Tās organizēja Latvijas cīņas federācija kā meistarsacīkstes kadetiem. Potenciālās pretinieces Raivita jau pamatā bija iepazinusi iepriekšējās sacīkstēs, tādēļ iepriekš gūtā pieredze visā sacensību laikā ļāva viņai noturēties līderpozīcijā, lai arī tas nebūt nenācās viegli. Pirmā uzvara iedvesmoja un deva pārliecību par savu varēšanu nākošajās cīņās. Ar katru cīņu aizvien pārliecinošāk un pārliecinošāk Raivita kļuva par laukuma un cīņas situācijas noteicēju. Rezultātā – kārtējā uzvara un pirmā vieta kopvērtējumā.

Grūti pateikt, kas slēpjas panākumu pamatā: sportiskā sagatavotība, rakstura stingrība, līdzjutēju atbalsts vai prasme ieklausīties trenera norādījumos, bet rezultātā viena gada laikā Raivitai izdevies kļūt par nopietnu pretinieci visām savām cīņas sporta konkurentēm. Jautāta par saviem nākotnes plāniem, Raivita atbild, ka tie varētu būt saistīti ar sportu, ar gatavošanos iestājai Sporta akadēmijā. Bet pagaidām, tas ir sporta veids, kas dod pārliecību par savu varēšanu, drošības izjūtu ikdienas sadzīviskās situācijās un rūdījumu gan ķermenim, gan garam.

Mēs, ģimnāzijas saime, lepojamies ar Tevi un Taviem panākumiem, vēlam nezaudēt izturību un iekšējo spītu pārspēt pašai sevi. Zini, pat tad, ja neatradīsimies skatītāju tribīnēs, domās būsim vienmēr kopā ar Tevi katrā no Tavām cīņām, jo Tu esi viena no mums. Ne katram visa mūža laikā izdodas sasniegt to, ko Tu esi panākusi jau šobrīd. Lai veicas!

Skatīt foto

Ar cieņu un patiesu apbrīnu
skolotāja Ligita Zitāne