smu small2017./2018.m.g. Gulbenes novada valsts ģimnāzijā iesākās uzņēmīgi un radoši. Jau septīto gadu esam Junior Achievement Latvija dalībskola un sakām lielu paldies par finansiālu atbalstu mūsu ikgadējai sadarbības partnerei Aivai Vīksnai. Šogad skolā darbojas pieci Skolēnu mācību uzņēmumi –

•   SMU milumilu bode - koši, stilīgi, pašu darināti auskari no ādas ar oriģinālu dizainu svētkiem un ikdienai. Dažādu krāsu un rakstu cepures aukstā laika sezonai ar patriotisku izšuvumu "Latviete" un "Latvietis". Darbojas 8.a klases meitenes Elizabete Brūniņa un Laura Evelīna Seļicka.
•    SMU Svilpo un Cilpo - svilpes no otrreiz pārstrādātām ložu čaulītēm. 9.a klases skolēni Linards Reinis Rozītis un Monta Jasmīna Endele.
•   SMU Dzimis divreiz - Otrreizējā džinsa izstrādājumu pārstrāde apģērbu aksesuāros un citās ikdienā nepieciešamās lietās. Meitenes no 10. klases Dārta Dagmāra Cigle, Līva Lilija Graņica, Anete Liepiņa un Anna Johansone.
•   SMU BLADĀC - bērnu pasākumu un ballīšu organizēšana, vadīšana, piedāvājot gan sagatavotus scenārijus, gan pielāgojoties klientu vēlmēm un dažādai tematikai. Darbojas 11.a klases skolēni Signe Līdaka, Elīna Bērziņa, Markuss Endelis un Kristīne Prockalova.
•   SMU Dārzenis burciņā – dārzeņi un augļi pārstrādāti pulverī, kas ir kā koša, veselīga, garšīga pārtikas piedeva, garšviela, krāsviela. Darbojas meitenes no 11.b klases Alvīne Ivanona, Ivita Jaunžeikare un 7.a klases skolnieks Ralfs Aščuks.

Septembrī un oktobrī jaunieši ģenerēja biznesa idejas, ražoja produkciju, gatavoja mārketinga materiālus un jau novembrī devās uz pirmo Skolēnu mācību uzņēmumu gadatirgu Valmierā, kas notika TC Valleta. Gadatirgū tika iegūta gan pieredze (jo lielākā daļa skolēnu šogad SMU darbojas pirmo reizi), gan peļņa un atzinība no žūrijas pārstāvjiem. SMU milumilu bode ieguva diplomu nominācijā “Labākais stends” un simpātiju balvu no SIA “Austris”, SMU BLADĀC ieguva simpātiju balvu no Swedbank un dāvanu karti izlaušanās istabā X Room, SMU Dārzenis burciņā ieguva diplomu nominācijā “Labākā pārdošanas komanda” un arī simpātiju balvu no Swedbank un dāvanu karti izlaušanās istabā X Room, SMU Svilpo un Cilpo ieguva diplomu nominācijā “Inovatīvs produkts”.

Nākamais darbs bija piereģistrēties Vislatvijas Skolēnu mācību gadatirgum un izturēt lielo konkurenci, kur no 350 SMU uz gadatirgu tika uzaicināti 170. No ģimnāzijas uz šo pasākumu devās SMU Dārzenis burciņā (vidusskolu grupa) un SMU Svilpo un Cilpo (pamatskolu grupa). Gadatirgus notika 9. decembrī TC Domina Shopping, kurā pulcējās ap 500 jauniešiem no 75 skolām. SMU Dārzenis burciņā tika virzīts nominācijā “Uz zināšanām balstīts uzņēmums”. Lai gan galveno balvu jaunieši neieguva, tomēr saņēma simpātiju balvu no Patentu valdes un bezmaksas konsultāciju par savas biznesa idejas patentēšanu, jo to viņiem ir ieteikuši profesionāli eksperti. Mājās jaunieši atgriezās ar peļņu kabatā un pārdomām, kā uzlabot savu produkciju, stenda vizuālo noformējumu un pasniegšanu, lai sasniegtu vēl vairāk.

  • foto0001
  • foto0002
  • foto0003
  • foto0004

15. decembrī visi ģimnāzijas SMU dosies uz Madonas reģionālo gadatirgu. Pēc tam līdz februārim būs klusāks periods, kura laikā jaunie uzņēmēji varēs pilnveidot savu SMU darbību, iespējams ģenerēt jaunas idejas, papildināt esošās, lai pēc tam atkal piedalītos Junior Achievement Latvija organizētajos pasākumos.

Simona Sniķe, SMU konsultante